מלאו פרטיכם וניצור איתכם קשר
שם ומשפחה:*
טלפון:*
דוא"ל:
הערות:
 
שירה בציבור

שירה בציבור זו אחת התופעות היותר מוזרות ומעניינות בחברה הישראלית בעידן שלנו. עם כל הפתיחות למוסיקה לועזית, ערוץ המוסיקה הבינלאומי והאינטרנט שמאפשר לנו לצפות בקליפים ולהוריד שירים חדשים סביב השעון,דווקא שירה בציבור, האירוע הכל כך מיושן וכל כך ארצישראלי ולא קשור - דווקא הוא עושה קאמבק ועוד בגדול - זו תופעה אנתרופולוגית שצריך לחקור לעומק.

 שירה בציבור החלה בארץ עוד בימי קום המדינה, הקיבוצניקים והפלמחניקים היו נפגשים לערבי שירה בציבור והיו שרים את כל שירי ארץ ישראל המוכרים והאהובים.שרה שרון זכורה לנו כסמל תרבות של שירה בציבור בסגנון המסורתי ואילו בשנים האחרונות קמה לתחיה התופעה של שירה בציבור במועדוני לילה בזכור עינת שרוף וליין הופעות שירה בציבור בגאנקי.

שרוף החזירה לנו לו רק אתהקונספט של שירה בציבור היא הקימה לתחיה סגנון ישן שכמעט נשכח של שירים ישראליים מימי האירוויזיונים, שירי להקות צבאיות, שירי תקומה ועוד. עם מערכות קריוקי משוכללות, רמקולים וקהל שמצלם הכול במצלמה הסלולארית, ערבי שירה בציבור הם שילוב מעניין של חדש ישן.

 כנראה שהטכנולוגיה לא שינתה הרבה או שכן אבל יש דבר אחד שהיא לא יכולה לקחת מאיתנו וזה אהבה למוסיקה, אהבה לשירה והכי חשוב - אהבה לשירה ביחד. כשכל אחד יכול לשמוע מוסיקה באיילון, אמ-פי-3, אייפד וכו', כשמוסיקה כל כך נגישה בכל מקום ובכל עת נשאלת השאלה מדוע אנשים עדיין מתקבצים יחד במועדון בשביל שירה בציבור.

התשובה היא פשוטה. מוסיקה ובעיקר שירים מוכרים ואהובים הופכים עוצמתיים יותר עם קהל נרגש. אין תחליף לטון האנושי, למגוון הקולות, למחיאות הכפיים ולהתרגשות של הקהל להפוך כל שיר להמנון. אוהבי מוסיקה שרופים אך גם אנשים שלא מעידים על עצמם כחובבי מוסיקה - כולם כאחד לא נשארים אדישים לאירועי שירה בציבור. מי שטרם התנסה בחוויה - מומלץ בחום. הכנסו לאינטרנט ובדקו מתי מתקיים מופע שירה בציבור ליד הבית שלכם, שווה לקחת אתכם כמה שיותר חברים ובני משפחה כי זה הולך להיות אירוע חד פעמי בלתי נשכח עבור כולכם - מובטח!

 

שירה בציבור איננה שמורה רק למיודעות בתחום. כבר מזמן הוסר הטאבו מעל בימת השירה בציבורשירה בציבור מתרחשת כהתקהלות מתוכננת, בעת אירועים של וועדי עובדים ואפילו בספונטניות וללא מאמץ. מי שבוחר להשקיע בתחום מגיע מוכן מבעוד מועד ויוצר שירונים לכבוד כל הנוגעים בדבר. כך מתאפשר לכולם לעקוב אחר המילים ולהצטרף לשירה האדירה והמשמחת.

שירה בציבור הינה חלק בלתי נפרד מהעם היהודי. נוכל לבחון זאת כאשר אנו נזכרים בסיפורי התנ"ך. שירה ושבחה תמיד היו מנת חלקו של העם היהודי והוא השתמש בה בעיתות סבל ושימחה. שירת הים למשל, מיוחסת לציפורה אחות משה, אך לעם כולו היה חלק בכך. אם השתתפתם באירוע שירה בציבור, ייתכן ונסחפתם אחר האנרגיות ורציתם לחוש חלק ממשהו גדול מכם. שירה כזו תמיד נכונה ותמיד תורמת לחוויה של הביחד.

שירה בציבור בין אם מתוכננת ובין אם לאו, משפרת באחת את המצב הרוח ומגבשת מאוד. הזכרו בקומזיץ שעשיתם כאשר הייתם צעירם, וודאי היה לפחות אחד שהגיע עם גיטרה, ולקול העץ המתפצפץ שרתם מסביב למדורה. גם בטיולים שנתיים מתרחשת שירה כזאת, אפילו מבלי משים. יש כאלה שמגדילים לעשות ויוצרים חוברות עם מילים ואקורדים לרווחת כולם.

שירה בציבור אם כן, נכונה לכל מצב וסיטואציה, והיא חוצה גילאים, סגנונות או תקופות. היא חלק מההוויה הישראלית- יהודית שלנו ולא נראה שהיא הולכת לשום מקום. להיפך, היא מבססת מעמדה בחלוף השנים כאשר יש מפורסמים שממשיכים להשתכר ממנה בכבוד. יחד עם זאת, אין בעלות עליה והיא מנת חלקם של כולנו.

יתרונה של שירה בציבור נעוץ בעובדה שהיא מגבשת ומשמחת. לחלקנו היא נוסטלגית ומזמינה לשוב לנעורינו. אחרים רואים בה ממש טקס. חלקנו משתתפים בשירה בציבור מבלי לדעת בכלל שכך הוגדרה. כך שהיא יכולה להיות ספונטנית ומתפרצת או מתוכננת כהלכה עד הפרט האחרון. לא באמת משנה אם אתם יודעים לשיר או לא, הזמר קולח ומשמח וכל אחד רשאי ומוזמן לקחת בו חלק.

שירים ומוסיקה תמיד ילוו את האדם, ברגעי שפל כמו ברגעי שיא ולכן מרכזיים כל כך בחיינו.