מלאו פרטיכם וניצור איתכם קשר
שם ומשפחה:*
טלפון:*
דוא"ל:
הערות:
 
תפילות

אם יש משהו שמייחד וכמובן מאחד אותנו,היהודיים, זה תפילות. יש לנו במקורות יותר תפילות מאשר לכל דת אחרת. גם מי שאיננו מאמין אדוק ולא מעיד על עצמו כדתי מכיר את תפילות מסוימות ומרשה לעצמו להשתמש בהן בכל עת.תפילות מאחדות אותנו כעם אבל גם מקברות אותנו אחד לשני. תפילות לחגים ולמועדים מיוחדים כמו גם תפילות אישיות ופרטיות, תפילות ברבים ברחבת הכותל או תפילות שאדם נושא בשקט, בינו לבין בורא עולם.

תפילות שומרות עלינו בתקופות קשות, זאת ניתן לראות בבירור כאשר אנשים יושבים במסדרונות בית החולים או יושבים במטוס עם תפילת הדרך. תפילות הן סוג של מפלט בכל עת של פחד,מצוקה, דאגה או חוסר וודאות. אנשים מוצאים נחמה בפריקת הדאגות בצורה של תפילות- תפילות שיהיה טוב יותר, שקט יותר, בטוח יותר.

 בעבר לימדו תפילות בעיקר תפילות לחגי ישראל בבתי הספר אולם כיום יש פחות ופחות החמרה של משרד החינוך והדגש על לימודי דת ומסורת במערכת החינוך נהיה רופף יותר משנה לשנה. אולם דווקא כאן נכנס האינטרנט כצינור מקשר. מי שגלש מעט ברשתות החברתיות לקראת החגים בוודאי הבחין בקבוצות שמתגבשות לקראת נסיעה לכותל לקראת תפילות יום כיפור וראש השנה.

בין הטקסטים הרבים והמגוונים שניתן למצוא באינטרנט, עם כל התוכן המחתרתי, הפרובוקטיבי וכיו"ב, ניתן למצוא גם הרבה חומר מחזק ובעיקר כל מיני סוגים של תפילות שיעזרו לאנשים לעבור כל מיני מצבים בעיקר חדשים או קשים במיוחד.

 הדור הצעיר אולי יותר פרובוקטיבי, יותר פתוח לגירויים של העולם הגדול, אוהב גירויים וריגושים חדשים אבל יש דברים שהם חזקים ממנו. גם הצעירים שמבלים שעות מול הטלוויזיה ומול המחשב, אותם צעירים שאין להם כבוד למורים, להורים ובכלל - לבני אדם. כמה שאומרים עליהם שהם חסרי תקנה, אם משווים את הדור החדש בארץ לדור החדש במערב, בעיקר בארצות הברית, רואים שהם הרבה יותר איכותיים והרבה יותר רגישים וזאת כי יש לנו כאן מציאות הסטורית מיוחדת (עבר,הווה ועתיד) וכי יש לנו אמונה וערכים ייחודיים שמגבשים ומייחדים אותנו. לתפילות יש חלק מרכזי בכך.

 

תפילות מעניקות לנו את התקווה והאמונה שהטוב עוד לפנינו. הן מסייעות לנו לשרוד את היום יום התובעני, ובעולם החומרי שלנו, כולנו יודעים עד כמה שהן נחוצות.תפילות הן עוגן, בין אם אנו אנשים המאמינים באלוהים ובין אם ברעיון, האמונה מאחדת אותנו להתפלל ולבקש עבור עצמנו ועבור אוהבינו. תפילות הן חלק בלתי נפרד מהתרבות היהודית, והן משולבות בכל טקס ובכל צעד ושעל של היהדות. בכחן לרגש מאוד ולאגד את כל הנוכחים במטרה להשיג משהו נעלה ונשגב.

 

יש תפילות הנאמרות בלחש, ויש תפילות אותן זועקים בקול. חלקן שייכות ליחיד, הפרט שמתפלל בצנעה, וחלקן נעשות בצוותא, כמו תפילת הכהנים בחג הסוכות.תפילות יכולות לרגש ולהפוך לטקסט של ברכה או הבטחה. הן תמיד קלאסיות ונכונות וניתן להשתמש בהן באירועים מיוחדים כמו חתונות או לאחל ולהצהיר כוונות כשמעניקים מתנה כברכה.

תפילות וברכות רבות משרתות אותנו ונוטעות בנו את האמונה והתקווה המיוחלת. חלק מהן נועדו להודיה ושבח, כדי שלא נישכח כאשר הן מתמלאות או כדי להודות ולהכיר בטוב הקיים בו כבר התברכנו. חשוב מאוד לברך ולהתפלל מכל הכוונות שכוונו, ומכל הלב. תפילה אמיתית שכזאת לבטח תבקע שערי שמיים ותתמלא בזכות הרחמים והמעשים הטובים שאותו אדם עשה בחייו.

אין שייכות על תפילות, כל אדם רשאי לזעוק לאלוהיו, בין אם בתפילה מוכרת מהתנ"ך ובין אם יוצאת היא ממעמקי הלב והנשמה. יושב בשמים ישמע את התחנונים ויחליט כיצד והאם להיעתר לה. לעיתים אנו לא מקבלים מה שאנו רוצים כי אם את מה שאנו צריכים, וגם על כך יש להודות ולא להיות כפויי טובה כלפי החסד שנעשה עמנו.

תפילות מרגשות סובבות את כל גלגל החיים שלנו, הן מלוות אותנו בצער ובשמחה, ושומרות על התקווה לעתיד טוב יותר. כשהשמים קודרים, רק האמונה שמשהו מלמעלה שומר עלינו ויסדר את הכל, נוסכים בנו את המוטיבציה ומעניקים לנו את הכח לפעול, לנער את האבק, ולקום ליום חדש. הן בלתי נפרד מחיינו ותמיד ימשיכו ללוות אותנו, בייחוד אם נרצה בהן ונזכור את חשיבותן הרבה.